+370 610 60004

Vitamino C stoka - pavojus sveikatai


Mūsų kūnas kasdien su mumis kalba. Bet ar mes jį girdime? Ko gero, dauguma mūsų ignoruoja vos juntamus sąnarių skausmus, atsiradusį silpnumą, nagų lūžinėjimą, nuolat pasikartojantį peršalimą ir kitus negalavimus, kuriuos traktuojame tarsi savaime suprantamus. Ignoruojame sveikatos problemas, nekreipdami dėmesio į svarbius organizmo įspėjimus: didelis nuovargis gali kankinti dėl nesibaigiančių darbų ar nekokybiško miego, o galbūt tai pranešimas apie vitamino C stoką ir pavojingą imuniteto silpnėjimą. Dažnas peršalimas ar raumenų skausmai taip pat gali liudyti per mažą vitamino C kiekį organizme. Tad trumpai apie vitaminą C ir tai, kas vyksta organizme, esant vitamino C trūkumui.

Žmogus yra vienintelis žinduolis, skirtingai nei žinduoliai gyvūnai, neturintis organizme fermentų natūraliai Vitamino C gamybai, todėl būtina jo gauti su maistu arba maisto papildais (pvz. Ožka 20 g vitamino C pasigamina iš gliukozės, pelė streso įtakoje, bėgdama nuo katės, gali pasigaminti 10 g vitamino C).  Vitaminas C aktyvuoja organizmo imuninę sistemą, kraujo makrofagus (pagrindinis organizmo „sargas“), „sugaudo“ laisvuosius radikalus, saugo nuo oksidacinio streso, sustabdo vėžinių nitrozamino susidarymą, padeda gaminti kolageną kauluose, dantyse, sąnariuose, raumenyse ir kituose audiniuose. Kolagenas - tai baltymas, atliekantis atkuriamąją funkciją, „klijuojantis“ audinius ir ląsteles. Kolagenas atkuria žuvusias ląsteles, padeda gyti žaizdoms. Kai vitamino C organizme nepakanka, sumažėja ir kolageno kiekis, o tai atsiliepia odos, nagų, plaukų būklei: oda greičiau sensta, praranda stangrumą, ima slinkti plaukai, lūžinėti nagai; tvirtumą praranda kaulai ir sąnariai. Esant Vitamino C stygiui, ima kraujuoti dantenos, kristi dantys, prasidėti sąnarių uždegimas, raumenų silpnumas, ištikti karštinės, širdies raumens nepakankamumas, kapiliarų kraujavimas, prastai gyti žaizdos.

 

Vitaminas C yra puikus antioksidantas, stiprinantis imuninę sistemą, aktyviai malšinantis lėtinius uždegimus. Šis vitaminas tiesiogiai padeda gintis nuo infekcijų ir bakterijų. Todėl natūralu, kad, esant vitamino C stokai, organizmas nusilpsta ir negeba taip gerai kovoti su virusais bei bakterijomis. Mitas yra tai, kad Vitamino C vartojimas yra pavėluotas susirgus. Sergant BŪTINA gauti Vitamino C didesnėmis nei kasdien dozėmis tam, kad būtų aktyvuoti kraujo gynybiniai mechanizmai, užpuolus ligai. Vitaminas C  puiki prevencinė priemonė, stiprinanti imunitetą. Gaunant reikiamą vitamino C kiekį, įgyjamas atsparumas ligoms ir uždegimams, todėl kur kas sumažėja galimybė susirgti peršalimo ligomis.

Vitamino C yra daugelyje vaisių bei daržovių. Linus Paulingas, žymus onkologas pasaulyje + Cameron onkologinių ligų studija rekomenduoja su maistu ar kitaip gauti iki 10 g vitaminą C per dieną. Ir tai nesukelia jokių pašalinių reiškinių sveikatai. Mėgstantiems citrinas, tokią dozę vitamino gauti nesunku - pakanka vos vienos citrinos. Kitu atveju būtina valgyti didesnį kiekį įvairių kitų vaisių ir daržovių arba vartoti maisto papildus. Vitamino C papildus patartina vartoti tiems, kurių racione trūksta vitamino C, ypač rūkantiems, vartojantiems alkoholį ir visiems vyresnio amžiaus žmonėms.    VITAMINAS C