+370 610 60004

Vitaminas D: ne tik stipriems kaulams, bet ir geram imunitetui!

Vitaminas D: ne tik stipriems kaulams, bet ir geram imunitetui!

 

Vitaminas D jau seniai laikomas vienu pagrindinių norint išlaikyti sveikus kaulus. Visgi, daugėja įrodymų, jog šis vitaminas organizme atlieka kur kas daugiau funkcijų. Pasirodo, jog pakankamas vitamino D kiekis organizme gali padėti ne tik apsisaugoti nuo peršalimo, tačiau ir išvengti tokių autoimuninių ligų kaip išsėtinė sklerozė, reumatoidinis artritas ar Chrono liga.

            Turbūt ne vienam tekę girdėti, jog vitamino D stoka yra gana opi problema Šiaurės šalių gyventojams. Mažas buvimo saulėje laikas, sezonų kaita lemia tai, jog žmogaus odoje pagaminama vis mažiau ir mažiau šio vitamino. Daugelio valgymo įpročiai taip pat nepadeda papildyti organinių vitamino D atsargų, mat valgoma mažai riebios žuvies, kepenų ir kiaušinio trynių. Tai, jog šio vitamino trūkumą galima kompensuoti maisto papildais dažnai pabrėžiama tik vyresnio amžiaus žmonėms, mat jiems gresia osteoporozė. Visgi, daugėja mokslinių įrodymų, jog šalyse, kuriose gyventojams trūksta vitamino D, nustatoma daugiau autoimuninių ligų, kurios, deja, nepriklauso nuo amžiaus. Tad apie vitaminą D ir jo kiekį organizme verta susimąstyti ir jaunam ir vyresniam.

Vitaminas D ir imunitetas

            Vitamino D svarbą padėjo atskleisti tyrimai, kurių metu jo receptorių rasta imuninėje sistemoje – T, B ląstelėse, monocituose. Visos šios ląstelės yra atsakingos už imuninio atsako formavimąsi tiek peršalimo ligų, virusinių ir bakterinių susirgimų, tiek autoimuninių ligų atvejais. Kai į organizmą patenka svetimkūnis imuninė sistema jį atpažįsta ir sunaikina. Šiame procese pagrindinį vaidmenį atlieka T ląstelės. Neseniai atrasta, jog T ląstelės, prieš sunaikindamos svetimkūnį, reaguoja į vitamino D kiekį ir, esant jo deficitui, atsakas į svetimkūnį sulėtėja. Tai gali lemti užkrato plitimą su kuriuo imunitetas ne visada pajėgus susidoroti, todėl prireikia ir antibiotikų ar kito medikamentinio gydymo.

            Vitaminas D – autoimuninių bei vėžinių susirgimų prevencijai ir gydymui

            Autoimunininiai susirgimai taip pat, pasirodo, yra iš dalies priklausomi nuo vitamino D kiekio. Šie susirgimai ypatingi tuo, jog tikslios jų išsivystymo priežastys nėra aiškios. Autoimuninių ligų atveju žmogaus imuninė sistema pradeda naikinti organizmo ląsteles, nes jas palaiko svetimkūniais. Manoma, jog vitamino D stygius išbalansuoja T ląsteles ir todėl sutrinka jų funkcija, kas gali lemti autoimuninių susirgimų atsiradimą. Šios ligos tradicinėje medicinoje vis dar laikomos nepagydomomis. Visgi, yra mokslininkų teigiančių, jog pakankamas vitamino D kiekis gali padėti sušvelninti šių ligų simptomatiką. Panašūs įrodymai gauti ir priešvėžiniame gydyme. Daugelio rūšių navikai atsiranda todėl, jog organizmas nebe sugeba kontroliuoti besaikio ląstelių dauginimosi. Už tai taip pat atsakinga imuninė sistema. Pasirodo, jog vitaminas D skatina vėžinių ląstelių apoptozę (savęs sunaikinimą) bei stabdo angiogenezę (kraujotakos vešėjimą auglyje), todėl gali būti naudingas ne tik vėžio profilaktikai, bet ir gydymui.

            Tad, valgykite daugiau riebios žuvies, saikingai, bet reguliariai leiskite laiką saulėje, o, esant poreikiui, papildykite vitamino D atsargas maisto papildais ir būkite sveiki!

P.S.: Visiems abejojantiems, ar jiems pakanka vitamino D, patartina atlikti kraujo tyrimą ir sužinoti jo kiekį organizme. 
  VITAMINAS D